Działający od zaledwie kilku dni mechanizm podzielonej płatności czekają zmiany. Ministerstwo Finansów chce zapobiec ewentualnej katastrofie związanej z płynnością finansową firm. Pomóc im ma możliwość płacenia z konta VAT zobowiązań wobec ZUS’u.

Od 01.07.2018 każdy przedsiębiorca który otrzyma wynagrodzenie przelewem za fakturę może dostać 2 nr kont do przelewów. Wartość netto trafia na wskazane konto nr 1, a podatek VAT na nr 2- specjalnie do tego celu założone przez bank. Konto to zakłada Banku każdemu rachunkowi firmowemu.

Co najbardziej istotne dla przedsiębiorców bez decyzji naczelnika skarbówki, przedsiębiorca nie może wykorzystać środków z konta VAT do żadnego innego celu niż regulacja zobowiązania podatkowego.

Teraz jednak jest to niemożliwe. Pieniądze te będą zamrożone i to nierzadko przez całe 60 dni, bo tyle czasu na zwrot będzie miała skarbówka. Dlatego firmy, szczególnie z branży budowlanej, gdzie problemy z płynnością finansową mają już długą tradycję, protestowały przeciwko temu rozwiązaniu.

Czy będzie przyjazny ? Najbliższe dni to zdradzą !